שלום אורח
התחברות | הרשמה
d
d

 

התאמת הרכב למוגבלות הפיזית היא אחד התנאים לחופש תנועה אמיתי. הבחירה ברכב אמורה להביא בחשבון את האבזור הנוסף שיאפשר נהיגה נוחה ובטוחה מחד ותפעול קל של היציאה והכניסה לרכב.

 

כיצד מתאימים רכבים לאנשים עם מוגבלויות?

ישנם סוגים רבים של בעלי מוגבלויות, ולא כולם יכולים לנהוג על כל רכב. אך רוב הנכים בהחלט יכולים לנהוג, לאחר שבחרו רכב שמותאם בדיוק לצרכים שלהם. באמצעות התקנת אביזרים מיוחדים כגון כפתורי שליטה על ההגה, מנגנוני גז ברקס, כסאות ההופכים במהירות וקלות לכיסאות גלגלים, מעליות להכנסת כיסא גלגלים לרכב, אביזרי אבזור ברכב ועוד, ניתן להתאים רכבים לסוגים רבים של בעלי מוגבלויות. חשוב כמובן לעשות זאת נכון, בצורה מקצועית ויעילה, תוך קבלת ייעוץ איכותי. לבעלי מוגבלויות יש גם מגוון רחב של מקצועות, והצרכים של אנשי עסקים נכים הם לא אותם הצרכים של עורכי דין, אנשי פרסום או מורים למשל. לכן, יש חשיבות רבה להתאמה אישית וספציפית של הרכב לבעל הרכב, בהתאם למצבו הפיזי, וצרכי השימוש שלו ברכב.

 

מה חשוב שיהיה ברכבים לבעלי מוגבלויות?

על מנת להתאים באופן מדויק את הרכב לנוהג בו, חשוב לדעת באופן ברור מהי המוגבלות של הנהג, וחשוב גם לבחור רכב שיש בו את האבזור המתאים למוגבלות הספציפית. כלומר - אם המדובר באדם משותק ברגליו, יש להתאים מנגנונים מתאימים לאדם זה ואם האדם הוא גידם יש להיערך בהתאם. לאנשי ונשות עסקים הנוסעים שעות ארוכות ברחבי הארץ יש להתאים אביזרים שיתאימו לנסיעות ארוכות ולאנשים עם כסאות גלגלים יש להתאים רכבים עם אבזור המתאים לכיסאות גלגלים. כלומר, יש לבחון כל מקרה לגופו, ולוודא שברכב יש את כל האבזור הדרוש. ואיזה אבזור דרוש לרכבים של נכים? בין היתר - מרימון (המסייע בהרמה של הנכה לכיסא הנהג), מעלון לנכים, אמצעי אחסון מגוונים לכיסאות גלגלים (בתוך הרכב או על הגג), אביזרי עיגון מתקדמים, נועלים לכיסאות ועוד. בנוסף, רבים זקוקים לאבזור הקשור לנהיגה עצמה, כגון מערכות נהיגה המותאמות לנכים, מערכות נהיגה חשמליות, מנגנוני יד, דוושת תאוצה לרגל שמאל, מערכות עזר להיגוי ועוד. את כל אלה יש להתאים באופן ספציפי ואיכותי לאדם הנוהג ברכב, ומומלץ כמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום. יש מספר חברות בישראל העוסקות בעולם המורכב של רכבי לנכים וניתן בהחלט לקבל ייעוץ מקצועי.

 

לסיכום, יש לבצע התאמה מירבית ואיכותית בין הנהג לסוג הרכב והאבזור שבו, וזאת על מנת שבעל המוגבלות יוכל לנהוג ברכב, בדיוק כמו כל אדם אחר. מומלץ לרכוש רק את הרכבים עם האבזור האיכותי ביותר (במסגרת התקציב כמובן), ואסור לשכוח גם את הפן הבטיחותי, שהוא קריטי לציבור הנכים. לכן, מעבר להתאמה של הרכב לאדם הנוהג בו, חשוב גם להקפיד על עמידה בכל תווי התקן הרלוונטיים, ולוודא כי לרכבי הנכים ולאביזרים הנמצאים בו יש את כל האישורים הדרושים.