שלום אורח
התחברות | הרשמה
d
d

להתנדב למען נזקקים- הערך המוסף של התנדבות אנשים נכים

אנחנו חיים בחברה של שפע, כמויות גדולות של מזון נזרקות מדי יום, אך במקביל יש ילדים רעבים ואנשים חסרי בית שחיים ברחוב. כששומעים את הנתונים הסטטיסטיים- כל ילד שלישי בארץ חי מתחת ל"קו העוני" , קשה להאמין שזאת המציאות. כאשר מגלים את הסיפורים האנושיים שמאחורי המספרים, קשה להישאר אדישים. אומרים שהפשע הכי גדול של האנושות אינו השנאה אלא האדישות. התרבות המערבית מעודדת אותנו לחיות בניכור ולהיות מרוכזים בעצמינו. מעבר לכך, כשאנחנו חושבים שאין לנו אפשרות לשנות את המציאות, אנחנו בוחרים לסגור את הלב. התנדבות במסגרת עמותות צדקה וארגונים לשינוי חברתי היא דרך אחת להחזיר לעצמינו את התקווה והאמונה שיש ביכולתנו להשפיע ולשנות את המציאות. מעבר לתרומה לקהילה, ההתנדבות תשפיע לטובה גם על חיי המתנדב עצמו.

 

איך אפשר לעזור?

בארץ קיימות עמותות שונות אשר מעניקות סיוע לנזקקים בדרכים שונות: חלוקת סלי מזון למשפחות במצוקה, הפעלת גמחי"ם בנושאים שונים (בגדים, כלי בית, ציוד רפואי ועוד), חונכות אישית לילדים, הפעלת מועדוניות לילדים בסיכון  אשר מספקות עזרה בלימודים ופעילויות חברתיות, הפעלת בתי תמחוי עם ארוחות חמות מדי יום, בתי מחסה לדרי רחוב, הפעלת מוקדים טלפוניים לסיוע נפשי ועוד. כמו כן, קיימים ארגונים הפועלים לשינוי חברתי אשר מובילים מאבקים ציבוריים למען צדק חברתי, כלכלה שוויונית בת-קיימא, צמצום פערים חברתיים וזכויות לאוכלוסיות מוחלשות. ארגונים אלו זקוקים למתנדבים בתחומים שונים- גיוס כספים מקרנות, עיצוב גרפי של חומרי הסברה, עבודה משרדית, דוכני הסברה ועוד. בהתאם ליכולות הפיזיות ולכישורים שלך, תוכל לבדוק עם העמותות השונות איזו התנדבות מתאימה לך.

 

הערך המוסף של ההתנדבות

התנדבות היא נתינה מכל הלב וללא ציפייה לקבל דבר בתמורה. עם זאת, לא מדובר בהקרבה עצמית למען הזולת אלא בעיסוק בפעילות שמתגמלת ומעצימה את התנדב עצמו, לא משנה מאיזה מעמד חברתי הוא בא, ראו כאן למשל. כולנו מחפשים משמעות לחיים, דרך להגשים את הפוטנציאל שלנו, לבטא את הכישורים שלנו, ללמוד ולהתפתח, לתרום, לעסוק בפעילות שתואמת את הערכים ואת תפיסת העולם שלנו. התנדבות למען הקהילה היא נתינה שיכולה לתת מענה לשאיפות אלו, וכמו כן לסייע למתנדב לפתח תחושת מסוגלות ובטחון עצמי ולפתח קשרים חברתיים חדשים עם אנשים בעלי תחומי עניין וערכים דומים.

אם יש לנו נכות מסוימת אשר מגבילה את היכולת התפקודית שלנו, יכול להיות שהתרגלנו להיות בעצמינו בצד של "הנזקקים". פעילות התנדבותית היא הזדמנות לטשטש גבולות אלו, לצאת מהמקום של "החלש" או "הקרבן", להתחבר לעוצמות וליכולות שלנו, להביא את ה"מתנות" שיש לנו לתת לעולם. כאשר נכה בוחר להתנדב למען הזולת יש בכך עוצמה שמעוררת השראה, זה מוכיח שכל אחד יכול לתרום את חלקו למען האחר. העולם אינו מתחלק לחזקים וחלשים, או לטובים ורעים. בכל אחד ואחת מאתנו קיימים שני הצדדים- הצד שזקוק לעזרה מהסביבה והצד שמסוגל ורוצה לתרום ולסייע לזולת. כנכים, הסבל בעולם אינו זר לנו, ואנחנו גם יודעים עד כמה אכפתיות מהסביבה יכולה להטיב ועד כמה האדישות יכולה להכאיב. לכן, אנחנו יכולים להבין יותר בקלות את החשיבות של לפתוח את הלב ולפעול מתוך חמלה. כאשר נתבונן אחורנית בחיים שלנו, נרצה להרגיש שעשינו את כל מה שביכולתנו למען יצירת עולם טוב יותר.